top of page

Czym charakteryzuje się styl Japandi?

  • Zdjęcie autora: Asia Pryzmont
    Asia Pryzmont
  • 30 sty 2023
  • 2 minut(y) czytania

Jeśli ciekawi Cię co znaczy ta egzotyczna nazwa lub zastanawiasz się, jak stworzyć klimat Japandi we wnętrzu Twojego domu, zapraszam do lektury tego wpisu.

@kseniabortsova


Japandi to jeden z moich ulubionych stylów wnętrzarskich. Wydaje się dość młody, bo intensywnie wypłynął w 2020 roku, zaczynając od Australii. Niektórzy twierdzą, że pandemia i związana z nią potrzeba bliższego kontaktu z naturą przyczyniła się do rozwoju tego trendu. Inni, że ochrona planety i ekologiczne podejście do życia są świetnym gruntem dla jego rozwoju. Zaś duńska projektantka Nina Tolstrup twierdzi, że Japandi sięga korzeniami do lat 50-tych poprzedniego stulecia. Czas pokaże, czy jest to chwilowa moda, czy styl, który będzie nam towarzyszyć przez lata.


Czym wyróżnia się ten styl? Już sama nazwa bardzo dużo nam mówi, gdyż jest to skrzyżowanie słów Japanese i Scandic. Styl japoński ze skandynawskim, pomimo odległości geograficznej, mają ze sobą zaskakująco wiele wspólnego. Obydwa zakorzenione w minimalizmie, kunszcie rzemiosła, z nastawieniem na ciepłe, przytłumione kolory, głównie kolory ziemi oraz otwarte pomieszczenia pełne naturalnego światła. Łączy je też bogactwo tekstur i naturalne materiały wykończeniowe. Pozostałe charakterystyczne elementy tych 2 styli uzupełniają się równie dobrze. Japandi to spokojny i nowoczesny skandynawski design oraz ponadczasowa elegancja, prostota i funkcjonalność japońskiej estetyki. To połączenie hygge z wabi-sabi i sztuką kintsugi - elementami kultur skandynawi i Japonii. Widać, że ten trend wziął to, co najlepsze z obu styli wnętrzarskich, których jest kombinacją.


Paleta barw w Japandi to wszelkie odcienie bieli, czarny i grafitowy jako akcenty, oraz brązowy, beżowy, kremowy, szary i taupe (szaro-brązowo-beżowy). Jest obecna również zieleń w formie delikatnych wiosennych listków, czy żywych roślin doniczkowych, lub jej stłumiony jasny odcień w materiałach wykończeniowych. Jedyny intensywny kolor, który pojawia się wyłącznie w dodatkach, to ostra czerwień, typowa dla japońskich wyrobów z laki, jesiennych liści i ust młodych maiko. Połączenie tylu neutralnych tonów daje efekt spokojnego, przytulnego wnętrza, dobrego do odpoczynku, nabrania sił, odcięcia się od pędzącego wokół świata.


Głównym materiałem wykończeniowym jest niebarwione drewno oraz naturalne włókna, jak rattan, wiklina, bambus, wełna, bawełna i len. Jeśli dodamy miękkie tkaniny, wtedy nawet metal, skóra, beton i glina obronią swoje zastosowanie w Japandi. Jak widać oferta materiałów wykończeniowych w Japandi jest bogatsza od bardziej zachowawczego stylu skandynawskiego.


Elementy dekoracyjne też bazują na naturalnych materiałach i w większości nawiązują do stylu japońskiego. Jest to ręcznie wykonana ceramika, kamienne dekoracje, rustykalne grafiki z japońskimi motywami, lampiony z papieru ryżowego lub naturalnego materiału, plecionki rattanowej czy z bambusa. Niskie meble, najlepiej ręcznie wykonane, powinny być bardzo dobrej jakości, by służyć przez lata. Wszystkie te rzeczy stosowane w umiarze, by nie zagracić przestrzeni, gdyż kwintesencją Japandi jest rezygnacja z rzeczy zbędnych oraz prostota.


Jak widać na przykładzie Japandi, z pozoru odległe kultury mogą wytworzyć estetykę bliską sobie. Inspirowanie się kulturami z różnych części naszego globu może w przyszłości zaowocować innymi intrygującymi fuzjami.

 
 
 

Commentaires


  • Instagram
  • Facebook

AsiaDESIGN 

napisz

e-mail: asia@asiadesign.pl

pon.-pt. 10:00-18:00

Japandi (Post na Instagram (Kwadrat))-19.png

© 2022 by AsiaDESIGN wykonane przez Krystynę Pryzmont

AsiaDESIGN - projektowanie wnętrz Warszawa Piaseczno Konstancin Zalesie Józefosław Lesznowola Magdalenka

bottom of page